wtorek, 8 kwietnia 2014

Pierogi ruskie


Własnoręcznie zrobione pierogi to dla mnie rarytas. Delikatne, cienkie ciasto, kremowy farsz i kwaśna śmietana. Tak tradycyjnie, po polsku i bez udziwnień. Uwielbiam!


Składniki na ok. 30 sztuk
Ciasto:
225 g mąki pszennej poznańskiej
duża szczypta soli
180 ml gorącej wody
25 g masła

Farsz:

250 g sera białego tłustego
250 g ziemniaków
1 mała cebula
2 łyżki masła
2 łyżeczki soli (lub do smaku)
1/2 łyżeczki pieprzu


Ziemniaki ugotować do miękkości i po odcedzeniu, gorące roztłuc bardzo dokładnie tłuczkiem do ziemniaków razem z serem.
Cebulkę pokroić w kostkę i podsmażyć na maśle, następnie dodać do sera i ziemniaków. Całość wymieszać, doprawić solą i pieprzem.

Mąkę przesiać do miski, dodać sól. Do gorącej wody włożyć masło i roztopić, stopniowo wlewać do mąki, mieszając wszystko łyżką. Połączyć składniki i wyłożyć je na podsypaną mąką stolnicę. Wygniatać ciasto rękami, podsypując w razie konieczności mąką, tak aby ciasto się nie kleiło.
Rozwałkować ciasto na grobośc 2 mm, obsypując stolnicę i wałek mąką.
Szklanką wycinać kółka z ciasta, na środek nakładać po jednej pełnej łyżce farszu (lub tyle ile się zmieści). Składać ciasto na pół i zlepiać dokładnie brzegi, uważając aby nadzienie nie dostało się w miejsce sklejenia. Gotowe pierogi układać na stolnicy lub blacie podsypanych mąką. Przykryć ściereczką do czasu gotowania, aby nie obeschły.
W dużym garnku zagotować osoloną wodę z dodatkiem łyżki masła i jak będzie mocno wrzała, włożyć pierwszą partię pierogów (około 15 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejszyć ogień do średniego i gotować pierogi do czasu wypłynięcia na powierzchnię. Po wypłynięciu pierogów gotować je jeszcze przez około 2 minuty. Pierogi wyławiać łyżką cedzakową.

1 komentarz: