sobota, 23 kwietnia 2011

Chleb góralski ciemny

W kościele zapachniało chlebem domowej roboty. Do koszyczka włożyłam pajdę, dopiero co odkrojoną od gorącego bochenka. Gruba chrupiąca skórka i miękki jeszcze parujący środek. Ledwo co zdążyłam go upiec przed południem. Potrzeba było dużo silnej woli, żeby nie podjadać podczas święcenia pokarmów.

Chleb góralski ciemny
Składniki:
7 g drożdży instatnt
340 ml wody o temp. 20-25 stopni
350 g mąki pszennej typ 750
140 g mąki żytniej typ 2000
łyżeczka soli
1-2 łyżki otrąb pszennych
2 łyżki słonecznika
siemie lniane do posypania wierzchu
mąką pszenna do podsypania stolnicy

Wszystkie suche składniki wsypać do miski, wlać wodę i miksować na najniższych obrotach hakiem do wyrabiania ciasta 10-15 minut. Ciasto musi być sprężyste i dobrze wyrobione. Ciasto przykryć ściereczką i pozostawić na ok. 30 min. w ciepłym miejscu.
Ciasto wyjąć na deseczkę oprószoną mąką, zagnieść nadając mu ogrągły kształt. Umieścić w formie (może być mała tortownica). Ciasto może zajmować maks. 1/3 wysokości. Posypać siemieniem lnianym. Przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu przez ok 40 min.
Formę umieścić w piekarniku nagrzanym do 210 stopni, po 10 min. obniżyć temp. do 180 stopni i piec jeszcze 40 minut. Wyłączyć piekarnik, wyjąć chleb po ok. 15 min.

1 komentarz:

  1. Beti, niech Twoje Świta będą takie jakie lubisz - do tego niech niosą mnóstwo nadziei i miłości, bo bez nich to wszystko bez sensu... Pięknej Wielkanocy!

    OdpowiedzUsuń