sobota, 26 marca 2011

Bycza krew

Wino mojego męża, któremu jest wierny przy wszystkich okazjach :)
Egri bikavér - czerwone wino węgierskie z Eger o kolorze jasnego rubinu, o owocowym zapachu nabywanym w czasie leżakowania i aksamitnej harmonii smaku z lekką kwaskową nutą. Produkowane z co najmniej trzech rodzajów gron mieszanych w ściśle określonych proporcjach.
W skład wchodzą najczęściej zweigelt, kékfrankos, cabernet sauvignon, cabernet franc, pinot noir, merlot, menoire (kékmedoc, medoc noir), blauburger, kadarka, syrah i portuguiser.
Według jednej z legend István Dobó, kapitan zamku w Egerze, w czasie obrony przed Turkami w 1552 r. zezwolił obrońcom na picie tego wina dla podniesienia morale. Turcy wpadli w panikę, gdy dowiedzieli się, że załoga zamku pije przed bitwą byczą krew i zobaczyli "zakrwawione" brody węgierskich żołnierzy. W ten sposób, według legendy, Egri Bikavér przyczyniło się do zwycięstwa obrońców Egeru.

2 komentarze:

  1. Lubię takie ciekawostki i czekam na inne;)
    Osobiście za tym winkiem nie przepadam, za to moja mama bardzo;)

    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. aby dobrze smakowało, trzeba dobrać mu odpowiednią potrawę, np ostry gulasz węgierski na wołowinie...ale mój mąż uważa, że samo w sobie jest najlepsze, a zaraz po nim po niedźwiedzia krew :) trzeba po prostu lubić cierpkie wina

    OdpowiedzUsuń